ARAŞTIRMA

Buluş başvurusu yapılmadan önce hem maliyet hem de zaman kaybını önlemek için müvekkillerimizden gelen bilgiler doğrultusunda ulusal ve uluslararası patent veri tabanları taranarak tekniğin bilinen durumu araştırılır. Patent ve faydalı model konusu buluşunuz patentlenebilirlik kriterleri açısından incelenmesi halinde patent departmanımız tarafından patent veya faydalı model başvurusu için bir yol haritası hazırlanır.

BAŞVURU

Müvekkilimizden gelen tekniğin bilinen durumu, buluşun avantajları ve buluşun teknik bilgileri dikkate alınarak tarifname dosyası patent mühendislerimiz tarafından hazırlanıp, müvekkilimiz ile istişare sonucu dosyalanır.

SİCİL YENİLEME

Patent tescilinde koruma süresi 20 yıl olup faydalı model tescilinde ise bahsi geçen süre 10 yıldır. Başvuru tarihi itibari ile 3.yıldan itibaren koruma süresi boyunca her yıl başvuru tarihine tekabül eden ay ve güne kadar sicil yenileme işleminin dosyalanması gerekmektedir. İlgili sürenin geçmesi halinde 6 aylık cezalı yenileme sürecinde de cezalı olarak sicil yenileme işlemi dosyalanabilmektedir.

TAKİP / KORUMA

Buluşlarınızın takip edilir, her ay yayımlanan patent bülteninde çıkan benzer patentler olması halinde siz değerli buluş sahiplerine bildirilir. İtiraz edilmesi istenildiği takdirde hukuk departmanımız tarafından itiraz dilekçelerimiz hazırlanır.

RAKİP ANALİZİ

Müvekkillerimizden gelen talepler doğrultusunda rakip analiz raporu, her ay düzenli olarak hazırlanıp müvekkillerimizin dikkatine sunulur.

info-5@2x
icon-1@2x

Profesyonel Danışmanımıza Bağlanmak İster misiniz?

Profesyonel Danışmanımıza Bağlanmak İster misiniz?

Marka, patent, faydalı model, tasarım başvurunuz hakkında ön bilgi alabilir, başvuru yapabilir, aklınıza takılanları sorabilirsiniz.

Hemen Bağlanın