MARKA

Bir teşebbüsün mal veya hizmetlerini bir başka teşebbüsün mal veya hizmetlerinden ayırt etmeyi sağlayan tanıtıcı işaretlerin tümü marka olarak adlandırılır.
Kişi adları, sözcükler, şekiller, harfler, sayılar, harflerden ya da rakamlardan meydana gelen anlamlı ya da anlamsız gruplar marka olarak kullanılabileceği gibi malların biçimi veya ambalajları gibi çizimle görüntülenebilen veya benzer biçimde ifade edilebilen, baskı yoluyla yayımlanabilen ve çoğaltılabilen her türlü işaret marka olarak kullanılabilir. Renkler ve sesler de marka olabilecek işaretlerdendir.

MARKA ÇEŞİTLERİ

Ticaret Markası
Bir işletme tarafından üretilen ürünlerin, diğer bir işletme tarafından üretilen ürünlerden ayırt etmek için kullanılan tanıtıcı işaretler “ticaret markası”dır.

Hizmet Markası
Bir hizmetin sunulması sırasında kullanılan ve bu hizmeti benzer hizmetlerden ayırma işlevi gören tanıtıcı işaretler “hizmet markası”dır.

Reklam ve tanıtım hizmetleri, taşımacılık hizmetleri, eğitim hizmetleri, haberleşme, , eğlence ve spor hizmetleri, yiyecek ve içecek sağlanması hizmetleri, gibi.

info-5@2x
icon-1@2x

Profesyonel Danışmanımıza Bağlanmak İster misiniz?

Profesyonel Danışmanımıza Bağlanmak İster misiniz?

Marka, patent, faydalı model, tasarım başvurunuz hakkında ön bilgi alabilir, başvuru yapabilir, aklınıza takılanları sorabilirsiniz.

Hemen Bağlanın